Andromeda

Jan 13, 2014

Dieta Wzmacniająca Naczynka Krwionośne

Problem rozszerzonych naczynek krwionośnych (łac. couperose) dotyczy osób w każdym wieku, najczęściej nastolatek i młodych kobiet lecz również dzieci i osób po 50 roku życia. Niekorzystne zmiany w obrębie skóry mają dodatkowo tendencję do nasilania się z wiekiem. Krytyczne dla nasilenia schorzenia są okresy wzmożonej aktywności hormonalnej jak dojrzewanie, ciąża i menopauza oraz zaburzenia hormonalne a także przyjmowanie tabletek i innych hormonalnych środków antykoncepcyjnych.


Rozszerzone pod skórą naczynka krwionośne czyli teleagiektazje najczęściej pojawiają się na twarzy oraz na kończynach dolnych lecz mogą występować na całym ciele. Niestety rozszerzone naczynka tzw. „pajączki” mają charakter trwały – można za pomocą kosmetyków zmniejszyć nieco ich widoczność (dzięki maskującemu zielonemu barwnikowi lub lekkiemu uelastycznieniu i pogrubieniu skóry) lub usunąć je laserem czy za pomocą prądu elektrycznego ale bez wzmocnienia całego układu krwionośnego w ciele a zwłaszcza naczyń włosowatych powrócą, czasem niestety dosłownie o milimetr dalej. Pamiętajmy, że rozszerzone naczynka są znacznie poważniejszą kwestią niż tylko kosmetyczną. Mogą zapowiadać kłopoty z krążeniem naczyniowym zwłaszcza przy rodzinnej skłonności do żylaków. Nie leczone i zaniedbane przechodzą w groźny trądzik różowaty (łac. rosacea) o różnym stopniu nasilenia, od nadwrażliwości skóry na bodźce do wystąpienia trwałych blizn włącznie.

Niezwykle ważne i niedoceniane działanie ma odpowiednio dobrana, specjalistyczna dieta – nie cofnie ona już istniejących zmian choć może zmniejszyć ich widoczność, zadziała profilaktycznie zwłaszcza w okresie zimowym oraz polepszy skuteczność i trwałość już przeprowadzonych zabiegów medycyny estetycznej a także znacząco poprawi samopoczucie. Skóra otrzymuje składniki pokarmowe z diety w ostatniej kolejności dlatego tak ważne jest dbanie o zrealizowanie zapotrzebowania na najważniejsze dla skóry składniki odżywcze. Również stres – na skutek wielu mechanizmów zwiększający niektóre zapotrzebowania pokarmowe – może wyjątkowo niekorzystnie wpłynąć na stan skóry naczyniowej.

Najczęstsze informacje o diecie na pękające naczynka to unikanie substancji drażniących (alkohol, pikantne przyprawy jak chilli, chrzan, bardzo gorące posiłki) oraz jedzenie dużych ilości warzyw i owoców ze względu na witaminę C oraz rutyny (preparaty na przeziębienie, kasza gryczana, aronia oraz zioła: ruta ogrodowa, arnika, bez czarny, fiołek trójbarwny, dziurawiec, mięta, podbiał, rozchodnik, szczaw, perełkowiec japoński, miłorząb japoński oraz białe skórki i tkanki owoców cytrusowych). Jednak dieta wzmacniająca naczynka krwionośne proponowana przez mnie moim pacjentom dietetycznym, oparta na najnowszych badaniach naukowych to znacznie szerszy i bogatszy temat. Nie da się działać tylko na małe naczynka, należy tonizować cały układ krwionośny. Warto również przypomnieć, że skóra otrzymuje składniki odżywcze z pożywienia ostatnia stąd należy dbać o wysokie ich spożycie, optymalnie w każdym posiłku.

Nowe substancje dietetyczne o silnym znaczeniu ochronnym na naczynka krwionośne, na które warto zwrócić szczególną uwagę w diecie to różnorodne flawonoidy, w tym kwercetyna, izoflawony sojowe i roślin strączkowych, katechiny i antocyjany. Niezbędnym elementem dobrego stanu zdrowia, najpierwszy rzut oka niewidzialnym i często pomijanym jest prawidłowa flora bakteryjna jelit oraz silnie związany z nią poziom aktywnej biologicznie witaminy K. Kluczowe dla zdrowia skóry są także takie mikropierwiastki jak wapń, cynk oraz żelazo. Nie należy zapominać o „wielkich nieobecnych” współczesnej diety czyli niezbędnych dla zdrowia nienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3 na chwilę obecną dostępnych tylko w rybach morskich i ich przetworach, siemieniu lnianym, oleju rzepakowym i konopnym, drobnych roślinach liściastych jak roszpunka czy portulaka oraz niektórych produktach rolnictwa ekologicznego. Również fruktozooligosacharydy to składnik żywności, z którymi wiąże się wielkie nadzieje. W kolejnych artykułach będę Państwu przybliżała ich znaczenie w diecie dla wzmocnienia i ukojenia skóry naczynkowej.

Pamiętajmy, że indywidualnie dobrana dieta o działaniu ochronnym i profilaktycznym jest nieodłącznym elementem każdej terapii wzmacniającej naczynka, czy to prowadzonej za pomocą zestawu kosmetyków czy u kosmetyczki lub lekarza medycyny estetycznej.
Skuteczna dieta to tylko i wyłącznie taka dobrana indywidualnie, zgodnie z osobistym zapotrzebowaniem, upodobaniami i przyzwyczajeniami która zostaje trwale włączona w schemat żywienia danej osoby. 

« Powrót

Copyright 2019. All rights reserved.

made by Esencja Studio