Andromeda

kwi 16, 2014

Rola kolagenu w organizmie

ROLA KOLAGENU W ORGANIZMIE

Człowie zbudowany jest głównie z białek i wody - woda w organizmie to 70% całej jego masy.

Kolagen jest proteiną włókna pozakomórkowego, która występuje we wszystkich organach i tkankach organizmu i odgrywa znaczną rolę w organach podporowych, takich jak skóra, kości, ścięgna i chrząstki. To najczęściej występująca proteina (białko) w naszym organizmie, która stanowi 30% wszystkich protein, bądź 7% wagi ciała. Jego główną rolą jest zapewnienie organizmowi podstawy bądź matrycy podporowej na której opierają się organy i tkanki. Kolagen odpowiedzialny jest za jędrność, elastyczność i integralność struktury i nawilżenia skóry. Elastyczność i sprężystość będąca cechą osób młodych i dzieci jest wynikiem dużej zawartości kolagenu w skórze.

BUDOWA MOLEKUŁY KOLAGENOWEJ

Molekuła kolagenu składa się z trzech polipeptydowych łańcuchów, wzajemnie ze sobą powiązanych w strukturę potrójnej, prawoskrętnej super spirali podobnej kształtem do trójżyłowej linki. Każdy z trzech polipeptydowych łańcuchów alfa posiada masę molekularną 60.000 – 120.000, ( u człowieka 100.000 – 140.000), zawiera ok. 1000 – 1200 aminokwasów i ma formę pojedynczej, lewoskrętnej spirali. Zatem ogólna masa molekularna trójhelisy, to najczęściej nieco ponad 300.000 [kDa]. Dwa łańcuchy są identyczne, zaś trzeci nieznacznie się różni budową aminokwasową i masą.

Rozróżniamy cztery typy łańcuchów ( pojedynczych spiral). W zależności od tego, jakie z nich ulęgną zapleceniu w helisę potrójną – powstanie ten lub inny rodzaj kolagenu charakterystyczny dla różnych tkanek. Również długość superhelisy jest różna dla różnych rodzajów kolagenu. U człowieka i większości kręgowców najwięcej jest kolagenu typu I , który występuje w kościach, naczyniach i największym naszym organie, jakim jest - jak wiadomo – skóra ( 85-90% składu białek kolagenowych).

Kolagen typu I w skórze ma konstrukcję trójspiralną o długości ok. 300 nanometrów, o średnicy około 1,5 nanometra i tworzą go dwie spirale (łańcuchy peptydowe) typu alfa 1 oraz jedna typu alfa 2. Pozostałe ok. 10-15% białek kolagenowych skóry, to kolagen typu III, charakteryzujący się m.in. jeszcze większym udziałem aminokwasów swoistych: hydroksyproliny i hydroksylizyny, a także kwasów sialowych, które przydają mu szczególnej wytrzymałości. Spirale połączone są dwoma rodzajami wiązań. Spajają każdy łańcuch alfa od wewnątrz, jak również łańcuchy ze sobą. Umożliwiają także całej konstrukcji rozciąganie się i kurczenie w określonych granicach. Gdy wiązania te pękają – mówimy o despiralizacji kolagenu.

 

« Powrót

Copyright 2024. All rights reserved.

made by Esencja Studio