Andromeda

Jak prowadzić zdrowy styl życia?

O zdrowym stylu życia jest w naszym kraju coraz głośniej. Dużo się mówi o zdrowej diecie, aktywności fizycznej czy szkodliwości używek. Zdrowy styl życia to jednak nie tylko dbanie o nasze ciało i organizm, to coś znacznie więcej.

Pojęcie zdrowego stylu życia zagościło na świecie w 1947 roku, kiedy to Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), podała definicję zdrowia człowieka jako równowagę pomiędzy sferami: fizyczną, umysłową i społeczna. Wcześniej zdrowie określano tylko jako brak choroby. Od tego momentu w Stanach Zjednoczonych zaczął rozwijać się ruch „Dobrego Samopoczucia”, znany dziś jako wellness.

W Polsce pojawia się coraz więcej zwolenników zdrowego trybu życia, którzy niestety traktują to pojęcie bardzo wybiórczo. Samo picie wody mineralnej, wprowadzenie do diety warzyw i owoców, czy sporadyczne bieganie jest dalekie od zdrowego stylu życia.

Zdrowy styl życia opiera się na kilku podstawowych czynnikach: właściwa dieta, aktywność fizyczna, unikanie czynników szkodliwych, umiejętność odpoczywania i właściwe podejście do życia.

Dieta

Wiemy dobrze co szkodzi naszemu organizmowi i czego powinniśmy unikać. Dietetycy zgodnie powtarzają, że należy przyjmować wszystkie ważne dla zdrowia składniki odżywcze w zależności od płci, wieku i wykonywanej pracy. A unikać produktów, które nam szkodzą: alkoholu, słodyczy, napoi gazowanych, wszelkich wysoko przetworzonych pokarmów, chipsów, nadmiaru tłustego mięsa itp. W zdrowej diecie nie ma też mowy o częstym jedzeniu w barach czy fast foodach. Posiłki najlepiej przygotowywać samemu z nieprzetworzonych produktów.

Aktywność fizyczna

Styl życia bardzo się zmienił w ostatnich latach. Większość czasu spędzamy przed komputerem, telewizorem lub w samochodzie, a nasze ciało stworzone jest do bycia w ruchu. Jeśli chcemy prowadzić zdrowy styl życia koniec z wymówkami, że nie mamy czasu na sport. Nie trzeba od razu wyciskać siódmych potów na siłowni, ale można spokojnie zacząć od marszów, pływania, gimnastyki w domu lub jazdy na rowerze.

Unikanie szkodliwych czynników

Alkohol, papierosy czy narkotyki to tylko niektóre z groźnych czynników na jakie narażony jest nasz organizm. Zabójczy jest również stres, pośpiech i życie pod ciągłą presją. Należy więc znaleźć kompromis między życiem prywatnym i zawodowym, tak aby zachować spokój i równowagę psychiczną.

Odpoczywanie

Po całym dniu pracy przy komputerze odpoczynek „w sieci” nie jest wskazany. Dla zachowania równowagi należy aktywnie spędzać czas wolny, wyjeżdżać na łono natury, wysypiać się i regularnie wykorzystywać urlop.

Właściwe podejście do życia

Jest to najtrudniejszy punkt do zrealizowania, a jednocześnie najważniejszy. Polega na stawianiu sobie realnych do osiągnięcia celów, cieszenia się z tego co osiągnęliśmy, dostrzegania pozytywnych stron w każdej sytuacji i radzenia sobie z porażkami.

Wcielanie w życie wszystkich opisanych wyżej filarów jest procesem długotrwałym i niełatwym, ale jeśli nam się uda, to nasze życie zmieni się na lepsze.

Na stornach www.andromedanaturalna.pl będziecie mogli znaleźć wiele wskazówk i inspiracji żeby prowadzić zdrowy sytl życia.

Nov 11, 2016

Zespół nieszczelnego jelita - co to takiego jest?

Zespół nieszczelnego jelita - co to takiego jest?

 

Migrena, choroby stawów, choroby autoimmunologiczne, depresja, choroby układu krążenia, przewlekłe...

Nov 27, 2015

MACA - WIELKI POTENCJAŁ

POTENCJAŁ MACY

MACA  jest rośliną z rodziny kapustowatych, którą uprawia się głównie w Peru, w rejonie Centralnych Andów na wysokościach  4000-4500 m...

Aug 4, 2014

Nanokoloidy - alternatywa dla kosmetyków?

NANOKOSMETYKI

 

W kosmetologii oraz szeroko rozumianej prewencji zdrowia producenci wykorzystują niezwykłe właściwości niezwykle małych drobinek metali...

Apr 16, 2014

Prawdy i mity

Sprzymierzeńcy w zdrowym odchudzaniu, zdecydowani wrogowie

Początek roku to czas, w którym najwięcej...

Apr 5, 2012

Witaminy niezbędne dla pięknej skóry

Długotrwałym sposobem na piękno jest odpowiednia dieta i pielęgnacja...

Witaminy są niezbędne dla naszego zdrowia, a ponadto są sprzymierzeńcami urody....

Apr 5, 2012

Tryb życia – związek między ciałem a umysłem

Odżywianie i aktywność fizyczna  jest niezbędna by nasz organizm był zdrowy i odporny na choroby.

Ale...

Apr 5, 2012

Alergeny

Plamy na skórze, wysypka, uczucie swędzenia po użyciu kosmetyku mogą pojawić się nagle lub po pewnym czasie. Aby odkryć winowajcę warto poddać się...

Copyright 2019. All rights reserved.

made by Esencja Studio