Andromeda

kwi 16, 2014

Mechanizm przyswajania kolagenu

Spadek poziomu i jakości kolagenu wraz z wiekiem w głównej mierze odpowiada za starzenie się organizmu , które  rozpoczyna się już po 25 roku życia. Bez kolagenu nie ma odnowy biologicznej wielu tkanek. Kolagen występuje w całej tkance łącznej. Odpowiada nie tylko za wygląd i kondycję naszej skóry, ale również między innymi za stan naszych kości, stawów, ścięgien, za przemianę materii, krążenie krwi.

Dlatego cały świat medycyny, biochemii prowadzi od wielu lat badania nad kolagenem.

W Polsce od 1985r. takie badania przeprowadzała grupa naukowców z Gdyni. Dążyli oni do pozyskania takiego preparatu kolagenowego, który byłby aktywny biologicznie tzn. przyswajalny dla organizmu ludzkiego.

Do tej pory większość preparatów kolagenowych na rynku zawiera włókna kolagenowe pochodzenia bydlęcego o wielocząsteczkowej budowie aminokwasowej, nieprzyswajalnej przez skórę.

Aby to zrozumieć trzeba wiedzieć jak dochodzi do utworzenia się tkanki:

1 etap – prosta postać aminokwasu (101 koralików nawleczonych na sznurek)

2 etap – podwójna postać aminokwasowa (dwa sznurki koralików splątane wokół siebie)

3 etap – potrójna postać helisy (trzy podwójne sznurki splecione ze sobą)

4 etap – poczwórna helisa

5 etap – postać wielocząsteczkowa

Itd. aż do powstania tkanki

Do postaci potrójnej helisy kolagen posiada zdolność przyłączania cząsteczek wody, czyli hydratacji. Właściwość tę wykorzystali polscy wynalazcy metody izolowania bezpośrednio ze skór rybich 3-helis kolagenowych, które w ten sposób zachowują poza organizmem ryby-dawcy swoją konformację przestrzenną i aktywność biologiczną. Natomiast postać wielocząsteczkowa już tej zdolności nie ma i dlatego  preparaty z bydlęcym wielocząsteczkowym kolagenem, który można spotkać w innych kosmetykach są nieprzyswajalne przez naszą skórę.

Na tym polega fenomen wynalazku polskich naukowców z Gdyni, którzy w 2004 roku otrzymali kolagen aktywny biologicznie, oddziaływujący na naszą skórę . Otrzymali go z ryb, bo to właśnie układ kolagenu rybiego  jest najbardziej zbliżony do ludzkiego.

Kolagen firmy Inventia to jedyny na rynku kolagen tak niskocząsteczkowy, by produkty jego rozpadu pod wpływem wody i temperatury ludzkiej skóry mógł przenikać barierę epidermy tak samo łatwo, jak peptydy tworzone przez biochemików w fabrykach kosmetyków najnowszej generacji.

Jedynny w pełni naturalny kolagen, którego po aplikacji na skórę, pojedyncze już spirale kolagenowe rozpadają się podczas przedzierania się przez warstwę rogową naskórka na coraz mniejsze agregaty. Wszystkie warstwy naskórka pokonują już tylko krótkie konstrukcje peptydowe i wolne aminokwasy. One to, przedostając się do macierzy pozakomórkowej skóry właściwej stymulują fibroblasty do wzmożonej produkcji kolagenu własnego.

 

Krótko mówiąc:

Kolagen firmy INVENTIA po połączeniu z wodą przemienia się w aminokwasy, które są najlepszym ” pokarmem” dla naszego organizmu.

Po posmarowaniu kolagenem Inventia mokrej skóry (pod wpływem temperatury naszego ciała i wody) rozpada się on na proste aminokwasy, które dalej z wodą przenikają do przestrzeni międzykomórkowej, gdzie są przechwytywane przez fibroblasty (komórki produkujące kolagen), które w ten sposób są pobudzane do produkowania naszego własnego kolagenu. Ważne też jest to że do produkcji własnego kolagenu organizm potrzebuje wielu aminokwasów, których nie może sam wytworzyć. Aminokwasy te muszą być dostarczane do organizmu z zewnątrz (także np. wraz z pokarmem – czytaj więcej o Colvita liofilizowany kolagen witaminy i algi morskie w kapsułkach)

« Powrót

Copyright 2024. All rights reserved.

made by Esencja Studio