Andromeda

maj 16, 2014

Masło Shea

MASŁO SHEA

Masło shea pozyskiwane jest z ręcznie zbieranych orzechów drzewa z gatunku Masłosza Parka, które w Afryce uważa się za święte. Z tłustych orzechów otrzymuje się naturalny tłuszcz roślinny, który na Czarnym Lądzie używany jest do smażenia, jednak dzięki jego cudownym właściwościom ma szerokie zastosowanie w kosmetyce i medycynie jako środek pielęgnacyjny przeciwzapalny i stosowany do gojenia blizn.

Polecane zwłaszcza do skóry przesuszonej, zniszczonej, łuszczącej się, ze zmarszczkami, podrażnionej, atopowej, z egzemą, łuszczycą i innymi problemami. Masło shea doskonale chroni skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Jest stosowane jako naturalny emolient, ma właściwości nawilżające, uelastyczniające, przeciwdziała podrażnieniom i przyspiesza procesy gojenia się ran, zabliźniania i regeneracji skóry.

 

 

Co to jest masło Shea?

Masło Shea zwane złotem kobiet z Afryki to naturalny i bezpieczny kosmetyk pozwalający zachować młodość i zdrowy wygląd ciała. Wytwarzane i stosowane od wieków przez afrykańskie kobiety, bogate w substancje odżywcze masło Shea stanowi sprawdzoną receptę na skórę i włosy marzeń – witalne i piękne.

Shea, zwane też masłem Karité, masłem Galam lub po prostu olejem z masłosza produkowane jest z owoców afrykańskiego drzewa zwanego masłosz Parka lub Shea Karité. Olej wytwarzany przez owoce masłosza jest bogatszy w nienasycone kwasy tłuszczowe znacznie bardziej, niż jakikolwiek inny, a to właśnie nienasycone kwasy tłuszczowe są kluczowym komponentem kosmetyków nawilżających i odmładzających. Masło Shea tymczasem to wyłącznie odżywcze składniki – w czystej postaci, bez dodatku chemii. Dlatego Shea to ekologiczny, naturalny i skuteczny sposób pielęgnacji każdego rodzaju skóry.

Pochodzenie masła Shea

Masło Shea uzyskuje się z owoców rosnącego dziko w Afryce drzewa masłosz Parka (Shea Karité). Drzewo te  jest również nazywane  przez mieszkańców Afryki „drzewem życia”, może ono rosnąć nawet przez 300 lat i sięgać aż do 60 metrów. Drzewo zaczyna owocować dopiero po 25-30 latach, wydając owoce podobne kształtem do śliwki.

Tradycyjny sposób powstawania masła Shea przebiega bez użycia składników chemicznych i nie zmienia się od wieków. Masło Shea wytwarzają wyłącznie kobiety, obyczaj zakazuje bowiem mężczyznom dotykać drzewek w każdym przypadku poza wycinką.

Receptura tworzenia masła jest zależna od regionu Afryki i podlega lokalnej tradycji. W trakcie tłoczenia owoce poddawane są wstępnej fermentacji, następnie z masy wydobywane są ziarna, które pozbawia się twardej łupiny i suszy na słońcu. Tak przygotowane ziarna podgrzewa się do momentu, gdy zaczną wydzielać się krople tłuszczu. Następnie jeszcze ciepłe układane są w naczyniu i rozcierane na jednolitą, brunatno-czerwoną masę. Masa jest podgrzewana i mieszana tak długo, aż na powierzchnię wypłynie kożuch tłuszczu, z którego powstaje najwyższej jakości masło.

Masło Shea może mieć różne odcienie: od białego do żółtego, zależy to od rodzaju orzechów użytych do jego produkcji. Na podstawie barwy, nie można więc stwierdzić, czy masło jest wysokiej, czy niskiej jakości. Prawdziwie uzdrawiające właściwości ma nierafinowane masło Shea, czyli takie, które nie zostało poddane mechanicznemu procesowi oczyszczania. Tylko ręczna, tradycyjna ekstrakcja gwarantuje, że w maśle Shea pozostanie maksymalne stężenie składników odżywczych, a przede wszystkim witamin. Podczas rafinacji masło zostaje oczyszczone z ewentualnych zabrudzeń, tj. nieszkodliwe dla zdrowia cząsteczki kurzu i pyłki, które mogą trafiać do masy podczas tradycyjnej produkcji. Kolejne rafinacje usuwają również charakterystyczny zapach, a nawet smak i kolor masła, co czyni je jedwabistym w dotyku, ale pozbawia przy tym większości witamin i minerałów. Rafinowane masło Shea ma więc czysty, biały kolor i ograniczone właściwości nawilżające. Prawdziwe, naturalne masło Shea oczyszczane jest wyłącznie przy użyciu wody, dzięki czemu zachowuje ono swój naturalny kolor, półmiękką konsystencję i lekko orzechowy zapach, a co najważniejsze – bogate właściwości odżywcze.

 

 

W jaki sposób Masło Shea wpływa na skórę i cerę?

Masło Shea odżywia skórę witaminami A, E i F. Witaminy A i E pomagają utrzymać skórę w dobrej kondycji: zdrową i czystą. Szczególnie przydatne są przy oparzeniach słonecznych. Pomagają zapobiegać pojawianiu się zmarszczek i linii mimicznych. Witamina F chroni skórę i odmładza. Łagodzi szorstką, suchą i popękaną skórę i pomaga załagodzić skutki przesuszenia i zniszczenia włosów. Masło Shea bogate jest w substancje niezmydlające się, które mają duży wpływa na stan warstwy lipidowej naskórka, chroni i wzmacnia cement międzykomórkowy warstwy rogowej.

Masło Shea zawiera od 7 do 12% substancji niezmydlających. Olej z awokado ma ich od 2-6%. Tak wysoki poziom tych substancji sprawia, że że Masło Shea łatwo przenika przez skórą, a nałożone na jej powierzchnię pozwala skórze oddychać i nie zatyka porów. Posiada również wysoki poziom kwasu cynamonowego (używanego w medycynie jako środek przeciwbakteryjny). Dzięki temu, świetnie nadaje się olejek do opalania, wzmacniając przy tym opaleniznę. Wykazuje również działanie przeciwzapalne, dzięki czemu stosować go można nawet do leczenia reumatyzmu!

Masło shea dogłębnie nawilża i zapobiega utracie wody. Masło shea stanowi doskonałą ochronę skóry przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi: wiatrem, mrozem i słońcem (zawiera naturalny filtr UV odpowiadający SPF 4-6) oraz łagodzi podrażnienia spowodowane poparzeniem. Cieszy się wielką popularnością w profilaktyce i leczeniu rozstępów.

Jest doskonałe do każdego rodzaju skóry i może być stosowane do pielęgnacji skóry noworodków.

Masło shea jest produktem całkowicie naturalnym, jest pozbawione konserwantów, dlatego należy chronić je przed wysoką temperaturą i światłem. Nie należy przekraczać 60 stopni Celsjusza, ponieważ masło shea może stracić swe właściwości. Najlepiej przechowywać w lodówce.

 

Zastosowanie: Masło w temperaturze pokojowej przybiera konsystencję stałą, a po podgrzaniu do 33 stopni Celsjusza przybiera formę oleju. Dlatego też przed zastosowaniem masła shea należy rozetrzeć je w dłoniach.

 

Dlaczego masło shea jest tak cenione?

W jego składzie odnajdujemy m.in. kwasy tłuszczowe (oleinowy, stearynowy, palmitynowy i linolenowy), witaminy E i F, nienasycony kwas oleinowy, trójglicerydy, woski, alkohole trójterpenowe czy allantoinę.
Surowe masło jest bogate w katechiny, kwas galusowy i kwas cynamonowy, które mają właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i chronią skórę przed promieniami UV, co ma duże znaczenie w gorących krajach Afryki.
Masło jest idealnie tolerowane przez skórę, ponieważ kombinacja kwasów tłuszczowych w nim zawartych przypomina skład kwasów warstwy rogowej naskórka.

 

W Afryce masło stanowi uniwersalny lek, łagodzący podrażnienia, pomagający w stanach zapalnych skóry oraz na wszelkie problemy dermatologiczne.

 

Poniże wiele z zastosowań Masła Shea:

- doskonale sprawdza się jako balsam na usta, które po posmarowaniu przez cały dzień pozostaną gładkie
- idealny produkt na zmiękczenie zrogowaciałej skóry stóp, łokci i kolan
- dobrze zmiękczy skórę stóp, jeśli posmarujemy je przed założeniem butów, ciepło wytworzone w trakcie chodzenia sprawi, że masło dobrze się wchłonie, a dodatkowo uchronisz się przed odciskami
-przed makijażem zastosować na powieki w celu utrwalenia cieni
- stosowane jako baza pod fluid i korektor sprawi, że unikniesz nierówności
- wymieszaj z odrobiną pudru, aby uzyskać matową szminkę
- stosuj w miejsca, które spryskujesz perfumami, aby przedłużyć ich trwałość
- stosuj na twarz i uszy przed wyjściem na mróz, aby uzyskać najlepszą ochronę przed wyziębieniem organizmu i chorobą
- po opalaniu odżywi wysuszoną słońcem skórę
- w trakcie ciąży należy smarować brzuch, biodra, uda i piersi, aby uniknąć rozstępów
- stosuj na już powstałe rozstępy , blizny i poparzenia, aby przyspieszyć gojenie
- używaj do pielęgnacji niemowlęcia, a uchroni jego delikatną skórę przed odparzeniami
- dodaj kilka łyżek do kąpieli, aby nawilżyć skórę
- używaj jako balsam do masażu
- posmaruj nogi po goleniu lub depilacji, skóra stanie się delikatna, a podrażnienia znikną
- stosuj na paznokcie i skórki – paznokcie staną się błyszczące mocniejsze i zdrowsze
- wetrzyj w dłonie i stopy przed snem, a następnie załóż bawełniane rękawiczki i skarpetki – nawilżysz i odżywisz skórę -posmaruj brwi, a przez cały dzień pozostaną w nienagannym stanie
- przed aplikacją na skórę dodaj do masła shea olejek eteryczny o ulubionym zapachu, a poczujesz się jak w spa
- wetrzyj w ukąszenia owadów, aby ukoić skórę i zniwelować swędzenie
- podczas kataru ukoi podrażnioną skórę w okolicy nosa
- niewielką ilość nałóż na włosy, owiń ręcznikiem i pozostaw na 15 minut, po czym umyj włosy – pozostaną odżywione i elastyczne

 

JEŚLI CHCESZ WYPRÓBOWAĆ DZIAŁANIE MASŁA SHEA MOŻESZ JE KUPIĆ TU - ->>>

 

W mediach możesz także przeczytać o produktach z Masłem Shea - 

« Powrót

Copyright 2024. All rights reserved.

made by Esencja Studio