Andromeda

lip 5, 2014

Granat - cudowny owoc

Granat – cudowny owoc

 

Granat uprawiano już 5 tysięcy lat p.n.e. W starożytnej Grecji i Egipcie roślinę tę czczono jako świętą, a starożytna medycyna Chin uznawała sok z granatu za "skoncentrowane życie" i symbol długowieczności. Z powodu dużej ilości nasion granat stał się symbolem płodności i siły rozrodu roślin.

Granaty pochodzą z Persji i Mezopotamii. Od wieków uprawiano je także w Indiach i na Kaukazie. Wiedza o nich dotarła do Europy za sprawą wschodnich baśni, bajek i legend. Do Syrii, Grecji i Hiszpanii przypłynęły wraz z fenickimi kupcami. Według greckiej mitologii, sprowadziła je na Cypr świadoma mocy granatów, bogini miłości - Afrodyta. Doceniło je także Cesarstwo Rzymskie - krzewy granatowca zdobiły ogrody możnych i patrycjuszy, a kuszące owoce dodawano do menu wykwintnych biesiad. W wiekach średnich granaty odkryto na nowo - sprowadzili je do Hiszpanii Arabowie. Warto tu dodać, że miasto Granada zawdzięcza swoją nazwę właśnie owocom granatu.

Granat był przedstawiany już w tak znanych dziełach jak Biblia, Sanskryt, Odyseja czy Tora. Dla przykładu, tradycja żydowska mówi, że granat zawiera w sobie 613 nasion na podobieństwo 613 przykazań Tory. Również lekarze opiekujący się Aleksandrem Wielkim używali tego owocu jako skutecznego medykamentu.

Soczyste owoce granatu budzą do życia niczym rześki, wiosenny poranek. W nich ponoć kryła się tajemnica królowej Kleopatry, która świadoma dobroczynnego wpływu owoców na urodę zajadała się nimi obficie. Nic zatem dziwnego, że w swoich czasach była wzorem kobiecej urody i podbijała męskie serca, nie wyłączając samego Cezara.

 

Hipokrates, ojciec wszystkich medyków, odkrył, że owoc ten może być użyteczny przy leczeniu bezpłodności oraz może znosić objawy przekwitania (granaty zawierają fitoestrogeny). Proponował, aby jego pacjenci spożywali 6 nasion dziennie dla podtrzymywania ogólnej kondycji. Starożytni Rzymianie spożywali granaty przywiezione z Afryki, jednak w przeważającej części Europy owoc nie był popularny.

Należy jednak zaznaczyć, że do czasów renesansu unikano w ogóle owoców i warzyw. Ich miejsce zajmowało głównie mięso. Granat do Ameryki sprowadzony został przez Hiszpanów i szybko rozpowszechnił się po kontynencie za sprawą misjonarzy. Owoc granatu był na przestrzeni dziejów zawsze kojarzony z kobietą, a niektórzy badacze Biblii twierdzą, że zakazanym owocem w ogrodzie rajskim nie było jabłko, lecz granat.

Symboliczny owoc

Granat czczony był jako roślina święta, odegrał wielką rolę w obrzędach na Bliskim Wschodzie. Uznawano go za symbol odradzania się i płodności, a kwiat uchodził za symbol miłości. W świecie antycznym związany był z kultem Demeter, Persefony, Hery i Afrodyty. Te boginie przedstawiano najczęściej z owocem granatu przy piersi. W Grecji do dzisiaj weselni goście sypią ziarna granatu pod nogi młodej parze, na znak szczęścia i pomyślności.  Ponadto granat, ze względu na swój kształt, stał się pierwowzorem królewskiego berła oraz korony europejskich władców.

Wiemy, że granaty zawierają estron (folikulinę) - występującą naturalnie formę estrogenu, która jest dziś powszechnie używana w hormonalnej terapii zastępczej, w czasie menopauzy. Coraz więcej kobiet, które chcą uniknąć skutków ubocznych terapii hormonalnej, zwraca się ku naturalnym preparatom, jak np. sok z granatu.

 

Zainteresowanie owocem granatu wzrosło dopiero w ostatniej dekadzie, a badania nad jego użytecznością przeżywają obecnie swój rozkwit. PubMed ujawnił, że w latach 1975-1999 przeprowadzono jedynie 50 badań naukowych nad granatami, często wątpliwej wartości. Z kolei w ostatnim roku opublikowano ponad 250 wysokiej klasy doświadczeń wykonanych na tych smacznych owocach.

Granaty posiadają słodki i orzeźwiający aromat. Są wypełnione soczystymi nasionami, co może sprawiać nieco kłopotów podczas jedzenia. Z tego powodu mała liczba ludzi sięga właśnie po granat. Najsmaczniejsze granaty rosną na terenach, gdzie panuje gorący i suchy klimat. Najpopularniejsza odmiana tego wspaniałego owocu w Stanach Zjednoczonych nosi nazwę „Wonderful”. Wonderful jest odporny na pękanie, co jest najbardziej powszechnym problemem przy uprawie.

 

Sok z granatu powinny pijać nie tylko kobiety, lecz także mężczyźni.  Odkryto, że granat obecny w diecie panów przeciwdziała w pewnym stopniu impotencji oraz może chronić przed rakiem prostaty. Owoce zawierają składnik, który obniża poziom antygenu gruczołu krokowego, dlatego mężczyźni, którzy są w trakcie terapii antyrakowej prostaty, mogą ją wspomóc, przyjmując dziennie ok. 0,24 l soku z granatu.

 

Sok z granatu działa także bardzo korzystnie na serce i cały układ krążenia. Antyutleniacze zawarte w soku mogą pomóc zredukować złogi cholesterolowe zgromadzone w naczyniach krwionośnych. Wykazano także, prowadząc badania na myszach, że stosowanie soku z granatów spowalnia rozwój arteriosklerozy u tych zwierząt. Myszom podawano wyciąg z owocu granatu przez trzy miesiące. Zaobserwowano, że podawanie ekstraktu zredukowało o 70% obszary zmienione przez arteriosklerozę. W porównaniu z placebo skuteczność działania soku wyniosła ok. 40%, a skórek z owocu – 39%. Ekstrakt z soku i skórki granatu zredukował także wchłanianie oksydowanego cholesterolu LDL u myszy oraz zmniejszył poziom lipidów i glukozy we krwi o 18-25%.

 

W innym przeprowadzonym badaniu 45 osobom cierpiącym na choroby wieńcowe i niedokrwienne serca podawano ok. 0,24 l soku przez trzy miesiące. Stwierdzono mniejsze niedokrwienie mięśnia sercowego podczas próby stresowej. Natomiast u tych, którzy nie przyjmowali soku, wykazano większe niedokrwienie, wzbudzone próbą stresową. Nie zaobserwowano tym samym żadnego negatywnego wpływu podawania soku na kształtowanie się poziomu cukrów we krwi oraz masy ciała. Jeden z badaczy, doktor medycyny Dean Ornish z University of California, uważa, że picie soku z granatu może zapobiec wystąpieniu chorób serca u zdrowych ludzi.

 

Możesz schudnąć

Coraz więcej Europejczyków i prawie 2/3 Amerykanów ma problemy z nadwagą, dlatego pomagające w odchudzaniu produkty cieszą się dużą popularnością. Czy produkty z owoców granatu mogą przyczynić się do zrzucenia zbędnych kilogramów?

Wzrastająca liczba dowodów naukowych sugeruje, że tak! Badacze wprowadzili do  wysokotłuszczowej diety myszy cierpiących na otyłość 400 lub 800 mg ekstraktu z liści granatu na kilogram masy ciała. Ekstrakt dodawano codziennie przez 5 tygodni. Po tym okresie myszy schudły i zaobserwowano u nich również mniejszą podatność na wystąpienie chorób układu krążenia. Badacze odkryli, że sukcesywnie i długo podawany wyciąg z liści granatu redukuje wewnątrz jelitowe wchłanianie tłuszczu, co może powodować stałą jego redukcję. Ponadto, przypuszczają, że wyciąg może służyć jako nowoczesna forma tłumienia apetytu. Pamiętajmy jednak, że wnioski te wyciągnięto jedynie z badań przedwstępnych, prowadzonych na zwierzętach laboratoryjnych.

Granaty  a  płód

Uszkodzenia mózgu u ludzkich płodów spowodowane ograniczonym transportem tlenu do tego organu są wciąż znaczącą przyczyną śmiertelności niemowląt. Lekarze niestety nie dysponują efektywnymi metodami zapobiegania i leczenia tych schorzeń. Ostatnie badania przeprowadzone na zwierzętach wykazują, że uzupełnianie diety produktami bogatymi w polifenole (np. borówki, wyciąg z zielonej herbaty) chroni mózg nienarodzonego płodu.

Naukowcy z Wydziału Neonatologii na University of Washington w Seattle postanowili ustalić, czy można zmniejszyć ryzyko niedotlenienia mózgu płodu zwierząt przez podawanie matce soku z granatów posiadającego wysoki udział polifenoli. Ciężarnym myszom rozpoczęto podawanie wody pitnej z domieszką soku z granatu, czystej wody, wody z cukrem i wody z witaminą C. Siódmego dnia po narodzeniu odcięto na krótko dopływ krwi do mózgu u narodzonych myszy poprzez jednostronne podwiązanie tętnicy szyjnej. Po tym zabiegu podano myszom tlen przez 45 minut. Stopień uszkodzenia mózgu oceniono po tygodniu. W grupie myszy, w której podawano sok z granatów, wykazano mniejszą utratę tkanki mózgowej we wszystkich badanych rejonach mózgu.

 

Bystrzejsi  dzięki  granatom

Nauce nie są jeszcze znane dobre sposoby spowolnienia postępowania choroby Alzheimera, jednak wyniki wielu badań sugerują, że odpowiednie diety lub suplementy mogą w jakiś sposób spowolnić ten proces. Jak już wspomniałem, granaty, w porównaniu z innymi owocami, mają znaczną zawartość substancji polifenolicznych, pomagających w zwalczaniu niektórych chorób.

 

Z kolei polifenole mogą być czynnikiem chroniącym układ nerwowy. Czy jest więc możliwe, że wyciąg z granatów może mieć wpływ na objawy towarzyszące chorobie Alzheimera? Aby odpowiedzieć na to pytanie, naukowcy z wydziału psychologii na Loma Linda University przeprowadzili eksperyment, w którym podawali myszom laboratoryjnym sok z granatu lub wodę z cukrem między 6 a 12.5 miesiącem życia. Myszy, którym podawano wyciąg z granatu, szybciej opanowywały sztukę wychodzenia z labiryntu oraz pływały sprawniej niż te, którym podawano jedynie wodę. Myszy otrzymujące sok miały znacząco niższy (ok. 50%) stopień nagromadzenia w mózgu zespołów białek kojarzonych z występowaniem choroby Alzheimera, w porównaniu do myszy, którym podawano czystą wodę.

Granaty oraz sok z nich uzyskany mogą stanowić część zdrowej diety śródziemnomorskiej, pod warunkiem, że konsumpcja soku nie będzie wyższa od zalecanej. Pamiętajmy, że sok ten zawiera dużo cukrów, które mogą podnieść poziom trójglicerydów we krwi. Badania wykazały, że ok. 56 ml soku może obniżać ciśnienie krwi.

 

Inne badania sugerują, że dzienna dawka soku powyżej 230 ml może wpływać na działanie niektórych leków, dlatego konieczna może okazać się konsultacja z lekarzem. Mimo że żaden produkt żywnościowy ani napój nie jest w stanie wyleczyć wszystkiego, to sok z granatów plasuje się na jednym z wyższych miejsc. Jeśli nigdy wcześniej nie próbowałaś granatów, koniecznie udaj się do najbliższego sklepu i zakup kilka ich sztuk. Być może zasmakujesz w nich, a tym samym poprawisz stan zdrowia.

Granat ma szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym. Sporządza się z niego soki, sałatki, galaretki. Z soku granatu (zwanego grenadiną) produkuje się napoje, galaretki. Używa się go także do produkcji wina i syropu. W krajach Środkowego Wschodu przygotowuje się sos, w którym granaty łączy się z orzechami. Garbniki zawarte w skórce granatu są surowcem przemysłowym w farmacji i garbarstwie, natomiast dzięki zawartym w korze granatowca alkaloidom owoc ma zastosowanie w weterynarii jako środek przeciw tasiemcowy. Granat ma także zastosowanie przy wyrobie kosmetyków. Z kwiatów granatowca uzyskuje się barwniki stosowane do jedwabiu.

 

Smaczny i zdrowy

Granat to wyśmienity owoc, ceniony szczególnie za swój sok. Pokrywa go twarda, skórzasta łupina o żółtej lub purpurowej barwie. Najlepsze są te owoce, które mają skórkę lśniąca i gładką. Wewnątrz znajduje się „galaretowaty" miąższ, który doskonale orzeźwia i gasi pragnienie. To z niego wyrabia się syrop zwany grenadyną. W miąższu kryje się mnóstwo soczystych smakowitych ziaren. Po rozpołowieniu owocu, ziarna te skrzą się w słońcu na podobieństwo kosztownych kamieni.

 

 

 

 

Podsumowując…

Spektrum działania (Punica Granatum)

 

-  profilaktyka układu krążenia i serca (miażdżyca, nadciśnienie, redukcja złogów i zwapnień)

-  wysoki poziom antyoksydantów (ochrona serca i mózgu)

-  cukrzyca (nie podnosi poziomu cukru w krwi)

-  profilaktyka nowotworu: hamuje rozwój nowotworu nie dopuszcza do rozwoju nowych komórek nowotworowych (np. rak prostaty, rak piersi, rak jelit, rak płuc)

-  nie dopuszcza do rozwoju procesów zapalnych

-  pozytywne działanie enzymów (reumatoidalne zapalenie stawów)

-  równowaga hormonalna (zaburzenia miesiączkowe, meno-pauza, andropauza)

- działanie ochronne na płód

- likwidacja zaburzeń erekcji

- spowolnienie demencji i objawów choroby Alzheimera

« Powrót

Copyright 2024. All rights reserved.

made by Esencja Studio