Andromeda

sie 27, 2014

Ovofosfolipidy

OVOFOSFOLIPIDY (wzbogacone)

 

Zanim przejdziemy do opisu ovofosfolipidów należy przedstawić dlaczego ważne są dla naszego organizmu Fosfolipidy.

 

Fosfolipidy należące do grupy lipidów złożonych zawierających w swojej budowie cząsteczkę kwasu fosforowego są jednymi z najcenniejszych z biologicznego punktu widzenia związków o właściwościach prozdrowotnych, niezbędnych dla życia człowieka.

Najbogatszymi źródłami fosfolipidów są tkanka nerwowa, wątroba, żółtka jaj oraz nasiona roślin oleistych, szczególnie soi i rzepaku.

 

Badania wykazały, że fosfolipidy pełnią różnorodne funkcje biologiczne i są fundamentalne dla wielu procesów życiowych. Ich szczególna rola wynika z faktu, iż wraz z cholesterolem i białkami stanowią one istotny komponent błon biologicznych decydując o ich półprzepuszczalnym charakterze. Dzięki swojej budowie pośredniczą w transporcie wielu związków przez błony biologiczne, bardzo często tworzą kompleksy z białkami czyli lipoproteiny (np. w osoczu krwi).

Fosfolipidy wzbudziły zainteresowanie przede wszystkim ze względu na ich właściwości prozdrowotne. Stwierdzono, że pełnią one istotną rolę w hamowaniu chorób zwyrodnieniowych wątroby, serca, naczyń krwionośnych i układu nerwowego.

 

Ovofosfolipidy a fosfolipidy roślinne

Głównym przemysłowym źródłem pozyskiwania fosfolipidów są rośliny oleiste, zwłaszcza soja zawierająca ok. 2% fosfolipidów. Jednak należy podkreślić, że lecytyna pochodzenia roślinnego (handlowa) otrzymywana jest z powstałych szlamów (to jest produktów odpadowych) w procesie rafinacji tłuszczu sojowego lub rzepakowego. Zatem jest mieszaniną różnych rodzajów lipidów oraz fosfolipidów. Z tego powodu zainteresowanie badaczy wzbudziły żółtka jaj kurzych zawierające aż 20% fosfolipidów w suchej masie, charakteryzujące się dodatkowo ponad 3,5-krotnie większym stosunkiem fosfatydylocholiny do fosfatydyloetanoloaminy niż to ma miejsce w fosfolipidach soi. Poza tym, dostępne handlowo preparaty lecytyny sojowej nie mogą być stosowane przez pewną grupę osób uczulonych na białko sojowe, którym preparaty lecytynowe mogą być zanieczyszczone.

Pozyskiwanie ovofosfolipidów z żółtek jaj jest w tym względzie atrakcyjną alternatywą, stąd opracowuje się metody wydajnego izolowania tych składników z treści jaj. Jednakże najistotniejszą sprawą jest odmienny skład kwasów tłuszczowych w fosfolipidach pochodzenia żółtkowego i roślinnego. W fosfolipidach pochodzenia roślinnego jedynym reprezentantem omega 3 kwasów tłuszczowych jest wyłącznie kwas alfa linolenowy (ALA), natomiast w przypadku fosfolipidów pochodzenia żółtkowego (ovofosfolipidów) paleta omega 3 kwasów jest znacznie szersza i w tym są poza ALA najbardziej cenne dla życia kwasy tłuszczowe DHA, a po stosowaniu odpowiedniego żywienia niosek z użyciem alg, lnu, czy olejów z ryb oceanicznych w żółtku wystąpi również EPA. Tak zwane "jaja wzbogacone" w wyniku stosowania specjalnej paszy i technik żywienia niosek posiadają nawet 12 razy więcej długołańcuchowych kwasów tłuszczowych (DHA i EPA) w porównaniu do jaj standardowych. Dlatego nie da się porównać pod względem doskonałego składu chemicznego ovofosfolipidów pochodzących z żółtek z ubogim zestawieniem kwasów tłuszczowych fosfolipidów roślinnych.

Przeprowadzone na szeroką skalę badania naukowe w konsorcjum Uniwersytet Przyrodniczy i Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu w projekcie o akronimie OVOCURA wykazały jednoznacznie wysoką wartość biologiczną i prozdrowotną "wzbogaconych ovofosfolipidów" zwłaszcza jako czynnik regulujący ciśnienie tętnicze krwi, czynnik detoksykujacy ciężkie metale, zwłaszcza ołów, czynnik antystresowy, a także czynnik regenerujący tkanki.

"Wzbogacone ovofosfolipidy" mogą znaleźć miejsce w rewitalizacji organizmu po przebytych chorobach i w kuracji po chorobach nowotworowych.

 

Wzbogacone OVOFOSFOLIPIDY w produkcji preparatów nutraceutycznych

 

Zdaniem wielu naukowców jajo to skarbnica najcenniejszych substancji, dzięki którym współczesna medycyna jest w stanie podjąć działania w prewencji i w walce z chorobami cywilizacyjnymi. Sekret wzbogaconego jaja wykorzystywanego do produkcji preparatu "Ovobiovita Initium" tkwi w doborze odpowiednich warunków chowu oraz w prowadzonym pod ścisłym nadzorem procesie żywienia kur. Nioski dostają paszę opartą na naturalnych składnikach m.in. preparaty z torfu, olej rzepakowy, olej lniany oraz algi morskie. W efekcie pozyskiwane są jaja, które oprócz zwiększonej zawartości witamin są wielokrotnie bogatsze w omega-3 kwasy tłuszczowe, zwłaszcza DHA. Stąd "Wzbogacone Ovofosfolipidy" posiadają znacznie wyższą wartość prozdrowotną i biomedyczną w porównaniu z fosfolipidami pochodzenia roślinnego.

Ovofosfolipidy pozyskiwane z żółtka jaj mają znacznie wyższą wartość od obecnych na rynku preparatów lecytyny sojowej i mogą być stosowane przez osoby uczulone na białko sojowe. Dlatego też wzbogacone ovofosfolipidy posiadają znacznie większe spektrum zastosowań nutraceutycznych i biomedycznych

 

 

"Wzbogacone Ovofosfolipidy" są jednymi z najważniejszych substancji życia, zwłaszcza dla

funkcji mózgu, serca, wątroby i nerek.

  • Przyczyniają się do obniżenia poziomu cholesterolu i trójglicerydów;
  • Stanowią barierę ochronną ścian żołądka;
  • Wpływają na regulację ciśnienia tętniczego;
  • Mają właściwości detoksy kujące;
  • Odgrywają znaczącą rolę w przewodnictwie nerwowym;
  • Korzystnie wpływają na ogólne funkcje umysłowe (koncentracja, poprawa pamięci,
  • odporność na zmęczenie, zapobieganie wyczerpaniu psychicznemu, opóźnianie

starzenia);

  • Dzięki zawartej w fosfolipidach cholinie, pozytywnie wpływają na regenerację

wątroby.

Wzbogacone Ovofosfolipidy znacznie zwiększają swoją aktywność biologiczną w interakcji z bioaktywnymi substancjami pochodzenia roślinnego, tworząc nową jakość i funkcjonalność. Wykazują istotny wpływ na rewitalizację organizmu zwiększając jego siły witalne. Przykładem właściwego doboru biosubstancji pochodzenia roślinnego i wzbogaconych ovofosfolipidów jest preparat pod nazwą "OVOBIOVITA Initium", który możesz kupić TU -->>

***************************************************************************

Opracowanie:

Prof. dr hab. Tadeusz Trziszka

Wydział Nauk o Żywności

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

 

« Powrót

Copyright 2024. All rights reserved.

made by Esencja Studio