Andromeda

gru 5, 2014

Kapsaicyna

KTO ZNA KAPSAICYNĘ? 
KTO JADŁ PAPRYCZKI CHILI?

 

Nie wielu z nas słyszało o kapsaicynie, ale wielu zna ostry, piekący smak papryczki chili :)
Kiedy rozgryziesz paprykę chili i poczujesz piekący żar na języku to właśnie moment, w którym uwalnia się kapsaicyna. Kapsaicyna nie tylko oddziałuje bezpośrednio na receptory bólu (np. plastry przeciwbólowe na plecy), ale ma wiele innych dobroczynnych właściwości. Nie wolno jednak przesadzać bo zbyt duże ilości kapsaicyny mogą szkodzić. Dlatego stosujmy ją w przyprawach, a dle celów zdrowotnych stosujmy suplementy diety, w których ilość jest odpowiednio dobrana.


POZNAJ 7 ZALET KAPSAICYNY!

1. ODCHUDZA

Kapsaicynę wyodrębnił i zbadał amerykański chemik L.T. Thresh w 1846 r. od tego czasu kapsaicynę stosowano w terapiach odchudzających, ponieważ kapsaicyna stymuluje metabolizm a co za tym idzie spalanie tkanki tłuszczowej. Później udowodniono, że kapsaicyna zwiększa wytwarzanie ciepła przez stymulowanie produkcji adrenaliny i dopaminy. Pobudza  przez to metabolizm tłuszczów i zapobiega odkładaniu się tkanek tłuszczowych. Badania francuskie potwierdzają to co udowadniają dane amerykańskie przeprowadzone na Uniwersytecie medycznym w Maryland. Okazało się, że mężczyźni i kobiety stosujące preparaty z kapsaicyną tracą więcej tkanki tłuszczowej „brzusznej’ niż ludzie stosujący inne preparaty odchudzające.

 

 2. ŁAGODZI BÓL

 

Kapsaicyna  oddziałuje na receptory bólowe, które występują obficie (w dużych ilościach) w błonach komórek nerwowych. Te właściwość wykorzystano w plastrach i maściach, których zadaniem jest łagodzenie przewlekłych bólów mięśniowych czy reumatoidalnych.

3. DZIALA PRZECIWBAKTERYJNIE

 

W Ameryce Środkowej ekstrakt z papryczki chili używają do dezynfekcji ran po ukąszeniach, ugryzieniach i oparzeniach. Jak pokazują badania kapsaicyna hamuje rozwój różnych gatunków bakterii np. Salmonella czy Pseudomonas (aeruginosa) oraz innych drobnoustrojów np. Saccharomyces cerevisiae

4. CHRONI ŻOŁĄDEK

 

Cierpiący na zaburzenia funkcjonowania układu pokarmowego mieszkańcy pn-wsch Indii regularnie jedzą niewielkie ilości papryczki chili. Badania wykazały, że regularne stosowanie kapsaicyny w grupie zdrowych osób znacznie zmniejszało powstawania wrzodów żołądka. Nie wolno jednak przesadzać bo zbyt duże ilości kapsaicyny mogą szkodzić na żołądek

5. NATURALNY ANTYOKSYDANT

 

Papryka chili lub habanero dzięki kapsaicynie ma zdolność zabijania wolnych rodników, redukowania stresu oksydacyjnego – jest to jeden z naturalnych przeciwutleniaczy. Regularne stosowanie kapsaicyny może opóźnić rozwój arteriosklerozy czyli miażdżycy. Dzięki temu zmniejsza także ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej serca i zawału mięśnia sercowego.

6. WALCZY Z NOWOTWORAMI

Naukowcy potwierdzają, że kapsaicyna hamuje rozwój nowotworów płuc, okrężnicy, prostaty, glejaka, czerniaka. Alkaloid zawarty w chili/ kapsaicynie wywołuje proces śmierci (apoptozy) komórek nowotworowych i niszczy centra energetyczne komórek nowotworowych (mitochondria)

Olej lniany z kapsaicyną (możesz kupić tutaj>>>>)

Olej lniany z kapsaicyną (możesz kupić tutaj>>>>)

Olej lniany z kapsaicyną – dlaczego?

Kapsaicyna dobrze rozpuszcza się w tłuszczach . Olej lniany jest bogatym źródłem kwasów tłuszczowych omega 3, które maja fundamentalne znaczenia dla organizmu. Stanowią m.in. budulec dla tkanki mózgowej oraz wspomaga syntez e hormonów. Olej lniany potrzebny jest do oczyszczania organizmu z toksyn, ma pożądane działania w chorobach żołądka (np. wrzody), jelit, wspomaga proces trawienia. Kwasy omega 3  przekształcają składniki pokarmowe w energię, biorą udział w transporcie tlenu i produkcji hemoglobiny – co zwiększa wytrzymałość i wydolność organizmu.

Kapsaicyna i olej lniany to połączenia składników, które wspierają wzajemnie swoje działanie.


« Powrót

Copyright 2024. All rights reserved.

made by Esencja Studio