Andromeda

wrz 19, 2015

Czarny Bez - Sok

Czarny Bez nazywany bzem lekarskim lub gołębią pokrzywką

 

Dużo miejsca w Internecie i prasie zajmują artykuły i publikacje dotyczące egzotycznych i mniej znanych roślin działających prozdrowotnie. To zrozumiałe trzeba pisać o tym co nie znane aby poszerzać wiedzę czytelników na temat możliwości wzmacniania organizmu i oddziaływania na niego prozdrowotnie za pomocą naturalnych roślinnych wyciągów ekstraktów czy soków. Czasami jednak warto rozejrzeć się w naszej najbliższej okolicy by znaleźć wiele rodzimych roślin działających bardzo mocno prozdrowotnie. Takim przykładem jest Czarny Bez – roślina rosnąca najczęściej dziko  występująca w postaci rozłożystych krzewów, czasami przypominających formą niewielkie drzewa. Oprócz bardzo wartościowych owoców z Czarnego Bzu zbiera się też kwiaty – wykorzystywane w przemyśle kosmetycznym i spożywczym.

Napary i wodne wyciągi z kwiatów bzu czarnego stosowane wewnętrznie uszczelniają i wzmacniają naczynia krwionośne, rozszerzają naczynia wieńcowe, poprawiając krążenie krwi w obrębie serca. Ułatwiają odkrztuszanie zalegającej wydzieliny śluzowej w drogach oddechowych. Obniżają gorączkę, działają napotnie.

Obecność flawonoidów i fitosteroli działa korzystnie w terapii wspomagającej przerost gruczołu krokowego, zapalenie układu moczowego. Ponadto do kuracji odtruwających i przeciwzapalnych przy zatruciach i przewlekłych chorobach skóry.

Wyciągi z kwiatów Czarnego Bzu zastosowane zewnętrznie na skórę i błony śluzowe działa przeciwzapalnie, antyseptycznie i przeciwobrzękowo. Doskonale zapobiega powstawaniu „worków i cieni pod oczami”. Kwiaty naparzane w mleku do świetne są do przemywania skóry zniszczonej, podrażnionej, suchej, z trądzikiem różowatym i dermatozą. Napar na mleku lub wodzie rozjaśnia cerę i łagodzi przebarwienia na skórze.

Jednak najbardziej wartościowe z krzewów Czarnego Bzu są jego owoce - to bogactwo substancji przeciwbakteryjnych i przeciwwirusowych. Z tego też powodu owoce te wykorzystywane były już wiele lat temu bardzo często w leczeniu przeziębień i innych chorób o podłożu wirusowym lub bakteryjnym. Czarny Bez  działa też silnie moczopędnie, uszczelnia  naczynia włosowate i poprawia ich elastyczność. Owoce Bzu Czarnego mają także właściwości przeczyszczające, napotne,  przeciwgorączkowe, przeciwbólowe i odtruwające.

 

 

Jednak uwaga zielone niedojrzałe owoce mogą lekko podtruć z tego też powodu powinno się zbierać tylko dojrzałe ciemno granatowe owoce, z których gotujemy soki lub syropy gdyż temp 100 stopni zabija glikozyd sambunigrynę odpowiedzialną za sensacje żołądkowe.

Jeśli nie mamy doświadczenia w przetwarzaniu tych owoców lepiej sięgnąć po ekologiczne soki przygotowane przez specjalistów. Oczywiście korzystamy tylko z 100% soku - żadne napoje, i półprzetwory nie zastąpią prawdziwego soku.

 

Wysokiej jakości 100% sok z Czarnego Bzu możesz kupić w naszym sklepie  - Właśnie TUUU

 

Owoce bzu zawierają garbniki, pektyny, witaminę A, C, B1, B2, antocyjany, kwasy organiczne, żelazo, potas, sód, wapń.

Czarny bez wzmacnia system immunologiczny i dlatego  jest pomocny przy  przeziębieniu, infekcjach bakteryjnych i wirusowych, (katarze, kaszlu, grypie), a nawet infekcjach spowodowanych przez grzyby. Ma silne działanie antyoksydacyjne dzięki temu chroni wszystkie komórki organizmu przed atakiem wolnych rodników. Dzięki temu zapobiega utlenianiu cholesterolu LDL, przez co chroni naczynia krwionośne i serce. Sok z Czarnego Bzu działa też korzystnie na wzrok i poprawia widzenie.

Regularne picie soku z Czarnego Bzu chroni wątrobę w stanach zapalnych i przy wirusowym zapaleniu wątroby typu A i B, zmniejsza  chorobowe zmiany w trzustce. Wpływa również na gospodarkę cukrową organizmu i może wspomagać leczenie cukrzycy.

Czarny Bez należy do roślin "czyszczących krew”, czyli pomaga usuwać z organizmu produkty przemiany materii, działa korzystnie na skórę. Ponieważ  redukuje niepożądane stany zapalne i oczyszcza organizm - jest pomocny w chorobach reumatycznych.

Zachęcamy do wspierania się tym dobroczynnym sokiem przez cały okres jesienno – zimowy. Pół litra takiego soku to niewielki wydatek a korzyści bardzo dużo !!!

« Powrót

Copyright 2024. All rights reserved.

made by Esencja Studio